A funkcionális edzés célja, hogy javítsa a mindennapi mozgékonyságot, erőt és állóképességet, ehhez pedig a saját testsúlyos gyakorlatok a legjobbak.
Egyre több ember fordul a funkcionális edzés felé, ami nem meglepő, hiszen ez a megközelítés olyan gyakorlatokra összpontosít, amelyek az élet mindennapi tevékenységeinek mozgásait utánozzák és fejlesztik.
A funkcionális edzés egyik legnagyobb előnye, hogy nincs szükség drága berendezésekre vagy speciális eszközökre. A saját testsúlyos gyakorlatok lehetővé teszik, hogy egész testet átmozgató edzést végezzünk a saját testünk erejével és mobilitásával. A funkcionális edzés gyakorlatai bárhol és bármikor elvégezhetőek – otthon, a fitneszteremben vagy akár egy parkban is.
A funkcionális edzés gyakorlatai
Az egyik legnépszerűbb saját testsúlyos gyakorlat a guggolás. A guggolás az egész testet átmozgatja, különösen a lábakat és a core izmokat célozza. Ez a gyakorlat erősíti a comb-, far-, és hasizmokat, valamint fejleszti az egyensúlyt és a mozgékonyságot is.
A kitörés, a fellépés és a felugrás szintén egyszerűen elvégezhető saját testsúlyos gyakorlatok, az utóbbi kettőhöz viszont szükség van “segédeszközre” is; ez lehet egy lépcső is, vagy egy magasabb szegély, otthon pedig egy ülőke, de fontos, hogy stabil legyen, hiszen komoly sérüléseket is okozhat, ha kifordul alólunk. A guggoláshoz hasonlóan ezek a gyakorlatok is a comb-, far-, és hasizmokat erősítik, valamint fejlesztik az egyensúlyt.
A húzódzkodás és a tolódzkodás is kiváló saját testsúlyos gyakorlatok. A húzódzkodás tökéletesen fejleszti a hát-, kar- és vállizmokat, miközben a has- és farizmok is aktiválódnak, a tolódzkodás pedig a felsőtest izmait erősíti, beleértve a mell-, váll-, és karizmokat.
A fekvőtámasz erősíti a mellizmokat, tricepszeket és vállizmokat, miközben a has- és hátizmok is dolgoznak. A fekvőtámaszokat változatosan is lehet végezni, például szűk fogással vagy magasabb szögben, hogy még inkább kihívást jelentsenek.
A hasizmok erősítésére kiváló gyakorlat a plank, avagy alkartámasz, ami a hasizmokon kívül a hát-, kar- és farizmokat is megdolgoztatja. Ez a gyakorlat segít a központi stabilitás javításában és a gerincoszlop megtartásában. A planket változatos formákban is el lehet végezni, például oldaltámaszként, egy kézzel is.
Haszeretne részt venni funkcionális edzéseinken, illetve, ha kérdése lenne, vegye fel velünk a kapcsolatot elérhetőségeink egyikén!